Vetus Tatlı su Devir daim pompası değişimi

Teknede iş bitmez derler, doğrudur. Bu seferki kısmetimiz Vetus makinemizin tatlı su devir daim pompasından yana.

Bir süredir termostat housing ile devir daim pompası arasındaki pipe dan su sızıntısı oluyordu, yedek parça sıkıntısı o bölümü sökmemize engel oldu. Sun fix ile orayı sıvamak uzun bir zaman idare ettiyse de, su kaçağına tam çözüm değildi elbette. Taşırma kabı olmasına rağmen bir iki kere motor hararet yapmaya başlayınca kara kara düşünmeye başladım. Sonunda termostatın girdiği gövdeyi ve ara boruyu bulunca Dr. Selahattin sökmeye karar verdi. Ama murphy bırakmaz peşimizi tabii. Devir daim pompasından da su kaçırdığını tespit ettik. Güzelde makine Vetus, parçalar euroyla.. Vetus makinenin orijinali Mitsubishi aslında. Kısa bir süre de sanayii de pompayı buldum, gittim almaya. Bakıyorlar tabii hatun kısmısı elinde devir daim pompası sanayii de:) abla teknen mi var? hee var, o kaptansın o zaman,  yok denizciyim diyelim.
Giderken üzerinden çıkanı da yanımda götürmüştüm. Baktık birebir aynısı. Ama paketin içinden contası çıkmıyor. Bir de contacıda contasını kestirmek gerekiyor.  Tarif ettiler yerini, gittim. Contacıyla sohbet ettik benim contayı keserken. Çocukları denize alıştır, dedim ama boğaz tarafında oturuyor, nasıl götürüp getirecek. Sonra aklıma geldi, Büyükdere gibi geniş alanı var boğazın, emniyet şeritleri çekilse orada da çocuklar yelken yapsa… Neyse öyle düşündüm işte.
Tüm parçaları toplayıp tekneye ulaştığımda akşamüstü olmuştu. Dr. Selahattin’e çıraklık yaptım, parçaları monte ettik.  Antifrizli suyunu doldurup makineyi çalıştırdık. Hiç su kaçırmıyor artık. En azından o bölümden. Yelkenli tekne olunca az kullanıyorsunuz makineyi ama yine de 2002 model. Bir sonraki arızaya kadar mutluyuz:)

Aşağıda hikayemizin kısa bir videosu var, keyifli seyirler.

Gül Çelikel
Kupa Kızı Tur 181

09.11.2022

Bir cevap yazın